Titanium Parallel Socket Cap M6x(1.00mm)x20mm DIN 912
€5.28 - €7.49
| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Titanium Grade 5 |
| Product Type | Bolt |
| Head Style | Socket Cap |
| Thread Pitch | 1.00mm |
| Head Diameter | 9.82mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Pre-Drilled | No |
| Thread Diameter | 6.00mm |
| Thread Length | 20.00mm |
| Head Height | 4.00mm |
| Allen Key Size | 4.00mm |
| Product Weight | 3.05g |
| Flange/Outside Diameter | 9.82mm |
| Length | 20.00mm |
This bolt is a precision-engineered and high-quality product designed to meet the highest standards. Made from Grade 5 titanium, this socket cap is strong, solid, and reliable. The head is flat and the threads are cut precisely to provide a tight, secure, and accurate fit.
This bolt is a precision-engineered and high-quality product designed to meet the highest standards. Made from Grade 5 titanium, this socket cap is strong, solid, and reliable. The head is flat and the threads are cut precisely to provide a tight, secure, and accurate fit.