| Product Specifications | |
|---|---|
| Material | Titanium Grade 5 |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Type | Nut |
| Pre-Drilled | No |
| Thread Diameter | 25.00mm |
| Socket Size | 30.00mm |
| Height | 10.00mm |
| Product Weight | 21.61g |
| Flange/Outside Diameter | 37.00mm |
Pro-Bolt Titanium Flanged Top Yoke Nut
Upgrade your top yoke with Pro-Bolt’s Grade 5 (6AL-4V) Titanium Flanged Top Yoke Nut. Offering outstanding strength, exceptional corrosion resistance, and significant weight savings over steel, this nut is ideal for high-performance applications.
Direct OEM replacement that can be torqued to the manufacturer’s original specifications.
Key Features:
Pro-Bolt Titanium Flanged Top Yoke Nut
Upgrade your top yoke with Pro-Bolt’s Grade 5 (6AL-4V) Titanium Flanged Top Yoke Nut. Offering outstanding strength, exceptional corrosion resistance, and significant weight savings over steel, this nut is ideal for high-performance applications.
Direct OEM replacement that can be torqued to the manufacturer’s original specifications.
Key Features: